…tvrdí odborník Pavel Novák.

Zdroj: iRozhlas, 11.10.2022, autor Petr Král, Foto: René Volfík, Centrum duševního zdraví Brno. Zde je přepis článku.

Centra duševního zdraví pomáhají lidem s duševním onemocněním, aby léčbu zvládli doma. Jsou součástí reformy péče o duševní zdraví. „Lidé mohou do centra docházet, ale velmi často tým dochází přímo za lidmi do jejich běžných podmínek. Domů nebo na pracoviště,“ popisuje koordinátor péče Pavel Novák. „Je to výhodnější a efektivnější než hospitalizace v psychiatrických nemocnicích,“ dodává.

Centra duševního zdraví za rok a půl pilotního provozu podle ministerstva zdravotnictví pomohla devíti tisícům lidí se závažným duševním onemocněním.

Zatím v Česku funguje zhruba 30 center duševního zdraví. Dalších devět týmů podporuje speciálně děti, seniory nebo závislé. Do roku 2030 by mělo podle plánu reformy péče o duševní zdraví vzniknout zhruba dalších 70 center.

Financování sociální části péče v centrech má mít na starosti resort práce a sociálních věcí. Na navazující služby pro osoby s duševním onemocněním včetně center duševního zdraví má jít příští rok minimálně 600 milionů korun. V následujících třech letech celkem skoro dvě miliardy korun.

Není to jenom psychiatrická ambulance, ale společné pracoviště i se sociálními službami, adiktologem. Tým se může zaměřit na potřeby velmi širokého spektra, popisuje centra duševního zdraví Pavel Novák. Poslechněte si rozhovor.

04:39 / 05:25